Strona główna‎ > ‎

Historia Dnia Przedszkolaka

    Łódzka historia Dnia Przedszkolaka, czyli kronika Projektu

Zróbmy coś razem, czyli jak to się zaczęło…

    W całej Polsce podejmowanych jest wiele działań zmierzających do popularyzacji edukacji przedszkolnej. Kiedy wydawało się, że w wychowaniu przedszkolnym wszystko już było i nie ma możliwości, aby coś nowego wymyślić, jesienią w 2009 roku, na spotkaniu dyrektorów śródmiejskich przedszkoli, pojawił się pomysł Anny Nogackiej, dyrektorki Przedszkola Miejskiego nr 39 w Łodzi, który zakładał, aby każdego roku, przedszkolaki miały swoje wspólne święto – Dzień Przedszkolaka. Inicjatywa została zaakceptowana przez inspektor Mariolę Królikowską i spodobała się dyrektorkom uczestniczącym w spotkaniu. Pierwszy etap realizacji projektu, rozpoczął się od dyskusji i poszukiwania sposobów na niebanalne rozwiązania, co wcale nie było łatwe. Po „burzy mózgów”, zadań do wykonania i problemów  przybywało, aż utworzyła się nieformalna grupa organizacyjna, złożona z najbardziej zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia dyrektorów przedszkoli, nie tylko śródmiejskich. Przede wszystkim została ustalona data na dzień 20 września 2010 roku oraz wybrane miejsce, gdzie będą się odbywały główne uroczystości pierwszego łódzkiego Dnia Przedszkolaka. Został ogłoszony konkurs na tekst Hymnu Dnia Przedszkolaka, w wyniku którego został wybrany wspólny tekst Mirosławy Witeckiej dyrektorki z PM 223 i Beaty Lach dyrektorki z PM 84 .Przyjęta została myśl przewodnia projektu: „Zabawa, radość, edukacja”, sprecyzowane cele, opracowany program oraz Logo Dnia Przedszkolaka. Dzięki pozyskaniu sponsorów zostały wydrukowane plakaty, ulotki i pamiątkowe znaczki oraz banery reklamowe. Pomijając cały środek przygotowań oraz szczegółowy zakres wszystkich zadań do wykonania i spraw do załatwienia, można powiedzieć ogólnie, że dyrektorki Agnieszka Pustelnik z PM 57, Elżbieta Przybysz z PM 71, Maria Stańczyk z PM 4, Wanda Andrzejewska z PM 218, Małgorzata Bułacińska z PM 54, Małgorzata Róziecka z PM 75 oraz Anna Wojciechowska z PM 100 – bardzo się napracowały! Projektem zainteresowaliśmy władze miasta Łodzi, rzecznika Praw Dziecka, OMEP, media. Materiały informacyjne i zdjęcia z obchodów zostały przesłane do różnych miast w Polsce.

20 września 2010, czyli dęby na Janowie…

    Zgodnie z ustalonym programem, wszyscy uczestnicy spotkali się w Parku na Janowie. Przedszkolaki razem z władzami miasta Łodzi, Wiesławą Zewald, ówczesną wiceprezydent, posłem Johnem Godsonem, wspólnie posadziły młode dęby, jako symbol wydarzenia. Świętowały dzieci, świętowali dorośli, przedstawiciele Rady Miejskiej, min. Małgorzata Niewiadomska –Cudak, przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, Wydziału Edukacji dyrektor Beata Florek, Elżbieta Piekarska,  Kuratorium Oświaty w Łodzi, kurator Jan Kamiński, Irena Przybyłek, Maria Jasińska, przedstawiciele Rady Osiedla Janów Olechów, dyrektorzy i nauczyciele przedszkoli, rodzice, sponsorzy - ogólnie mówiąc, świętowali wszyscy, dla których edukacja małego dziecka nie jest obojętna. Na kolorowej scenie były występy przedszkolaków z zespołu tańca nowoczesnego z PM 100, dzieci z PM 54, z PM 164, PM 234, PM 171. Były też pokazy magii, komicy na szczudłach, wspólne tańce i zabawy przy muzyce, które prowadziła znana przedszkolakom Pani Ula Pakuła z zespołem. Pani Ula napisała także muzykę do tekstu wspomnianego wcześniej Hymnu przedszkolaka. W całej Łodzi, na osiedlach, placach, skwerach i przedszkolnych ogrodach jednocześnie odbywały się lokalne imprezy, wesołe zabawy, festyny, konkursy, teatrzyki i wiele innych atrakcji dla dzieci. Całe miasto było pełne przedszkolaków, radosnych dzieci w odblaskowych kamizelkach z napisem Łódzkie Przedszkola Miejskie. Dokładnie o godzinie 11.00 wszystkie przedszkolaki odśpiewały „Hymn Przedszkolaka” a tysiące kolorowych baloników poleciało w niebo… Razem z balonikami poleciały w górę marzenia wszystkich uczestników projektu, wspólne marzenia, aby co roku świętować Dzień Przedszkolaka, nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce…

2011, czyli kwiaty na Piotrkowskiej

    Zanim jeszcze opadły emocje po udanej imprezie w Parku na Janowie, rozpoczęło się nowe, wspólne planowanie. Główna grupa  organizacyjna projektu pozostała, a nawet znacznie się powiększyła. W opracowanie i organizację projektu, włączyły się dyrektorki z przedszkoli nr 10 Elżbieta Jaśkiewicz, nr 48 Iwona Gałczyńska - Kociołek, nr 55 Anna Ziapaja, nr 66 Irena Walaszek, nr 102 Violetta Kwiatkowska - Feja, nr 120 Izabela Miszczak, nr 126 Magdalena Jan-Ander, nr 170 Dorota Tobiasz, nr 202 Dorota Cieślińska, nr 208 Małgorzata Dąbek. Centralne obchody Dnia Przedszkolaka rozpoczęły się przemarszem ulicą Piotrkowską. Barwny korowód dzieci z kolorowymi, papierowymi kwiatami, na których były umieszczone numery wszystkich łódzkich przedszkoli,  na głównej ulicy miasta,  wzbudzał zainteresowanie mieszkańców i wyglądał imponująco. Organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników, dlatego poprosili o pomoc służby miejskie, policję, straż miejską, ratowników medycznych, nauczycieli i innych pracowników przedszkoli. Dzieciom towarzyszyli komicy na szczudłach, aż do al. Schillera, gdzie przygotowana była prawdziwa scena, miejsca dla gości oraz wszystkich uczestników imprezy. Znakomici goście min. przedstawiciele Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak, i Elżbieta Królikowska – Kińska, Łódzki Kurator Oświaty Jan Kamiński, Wiesława Zewald, Małgorzata Zwolińska, przedstawiciele Rady Osiedla Katedralna, która była głównym sponsorem projektu, przedstawiciele ŁCDNiKP i wiele innych znanych osób, zostali powitani przez Dorotę Szafran, zastępcę dyrektora Wydziału Edukacji. Gościem była także Anna Wróbel, prezes zarządu krajowego OMEP oraz Teresa Dziurzyńska z redakcji pisma „Wychowanie w Przedszkolu” .Podobnie jak w roku poprzednim  imprezę i wszystkie zabawy przy muzyce prowadziła pani Ula z zespołem. Dla uczestniczących dzieci oraz wszystkich zaproszonych gości został zaprezentowany program „Roztańczona Europa”, podczas którego przedszkolaki z PM 218 zatańczyły Krakowiaka, z PM 55 Menueta a z PM 120 Taniec hiszpański. Dzieci wystąpiły w pięknych, tematycznie dobranych strojach, zyskując uznanie wśród obecnych. Kurator Oświaty Jan Kamiński przedstawił dzieciom wiersz, który sam napisał, specjalnie na te okazję. Olbrzymie, kolorowe bańki mydlane krążyły nad głowami rozbawionych przedszkolaków, wprowadzając bajkowy nastrój. Papierowe kwiaty z numerami przedszkoli, stanowiły ozdobę sceny, podobnie jak postacie dzieci w strojach ludowych oraz pomarańczowe balony z logo Dnia Przedszkolaka. Tradycyjnie, jak w roku poprzednim, odśpiewany został hymn przedszkolaka, a do nieba poleciały balony z marzeniami… Jednocześnie w Dniu Przedszkolaka całe miasto zapełniło się dziećmi przedszkolnymi. Wszędzie trwały radosne spotkania plenerowe, zabawy integracyjne, festyny, wystawy tematyczne.

2012, czyli marzenia się spełniają

    Po sukcesach w roku 2010 i 2011, związanych z obchodami Dnia Przedszkolaka w Łodzi, przyszła pora na Pierwszy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tym razem było to prawdziwe wyzwanie! Główna grupa organizacyjna, która powstała w 2009 roku wspierana niezmiennie przez inspektor Mariolę Królikowską, pozostała w pierwotnym składzie. Do grupy dołączyły Magda Filipczak z PM 153, Małgorzata Wągrowska z PM 88, Iwona Kawa z PM 86, Małgorzata Karczewska z PM 12, Zdzisława Smak - Kierus z PM 33. Razem zespół liczył 12 osób. Od jesieni 2011 roku rozpoczęły się intensywne prace projektowe i organizacyjne, pozyskiwanie sponsorów, planowanie przebiegu imprezy, opracowywanie regulaminów, podpisywanie umów, uzgadnianie listy zaproszonych gości. Podzielone zostały zadania, dyrektorem odpowiedzialnym za przebieg imprezy - na Rynku Manufaktury została Agnieszka Pustelnik, wtedy jeszcze z PM 57 (obecnie dyrektor PM 83), a w Pałacu Poznańskiego Małgorzata Bułacińska z PM 54, został wybrany rzecznik do kontaktu z mediami, którym została Anna Wojciechowska z PM 100.  Wydrukowane zostały plakaty, przygotowane pamiątkowe breloczki i smycze, czapki dla dzieci z logo Dnia Przedszkolaka, kolorowe apaszki z logo naszego miasta, prezenty dla zaproszonych gości. Najważniejsze jednak było założenie strony internetowej, której posiadanie przyczyniło się do zmiany sposobu promowania projektu i bardziej profesjonalnego myślenia o jego realizacji. Stronę internetową www. dzień przedszkolaka.pl prowadzą Małgorzata Wągrowska z PM 88 i Iwona Kawa z PM 86.

    W kwietniu 2012 roku inspektor Mariola Królikowska została zaproszona  na międzynarodową konferencję w Sejmie Rzeczypospolitej, zorganizowaną przez OMEP, gdzie przedstawiła projekt Łódzkiego Dnia Przedszkolaka w postaci dwujęzycznej, polsko-angielskiej prezentacji multimedialnej. Prezentacja została przyjęta z ogromnym zainteresowaniem. Projekt zyskał aprobatę uczestników  jako ciekawy sposób propagowania wychowania przedszkolnego.

    W 2012 roku Dzień Przedszkolaka odbywał się na Rynku w Manufakturze oraz równolegle w Pałacu Poznańskiego, reprezentacyjnym, kultowym miejscu, znanym wszystkim w Łodzi. Zaproszeni goście przedstawiciele władz Miasta Łodzi, wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Wiesława Zewald, członek zarządu Województwa Łódzkiego Marcin Bugajski, który podarował dzieciom piłeczki, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Łodzi wicekurator Konrad Czyżyński, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Luiza Staszczak-Gąsiorek, dyrektor Wydziału Edukacji Beata Jachimczak, zastępca Dorota Szafran, kierownik Oddziału Wychowania Przedszkolnego Elżbieta Piekarska, inspektor Iwona Oszczepalska, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Małgorzata Niewiadomska – Cudak, przedstawiciele ŁCDNiKP - dyrektor Jan Moss i Beata Wosińska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Małgorzata Laurentowicz - Granas, przedstawiciele Rady Osiedla Stare Polesie - Dorota Jagoda i Romuald Chudzicki, Anna Wróbel prezes zarządu krajowego OMEP, przedstawiciele władz oświatowych z zaproszonych miast inspektor Wydziału Oświaty Elżbieta Przybylak z Poznania, inspektor Katarzyna Centkowska – Wydmuch z Wydziału Edukacji UM w Częstochowie, Emilia Kaczmarek kierownik Wydziału Oświaty UM w Poddębicach, z-ca naczelnika Wydziału Oświaty UM Zgierza Małgorzata Andrzejewska, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych z Brzezin Grzegorz Kozieł, dyrektorki zaproszonych przedszkoli Alicja Dzierbicka, Zofia Król, Agata Owczarek, Bogumiła Zątak, Renata Sowula, Aldona Janczak, Bożena Karasińska, Zofia Owczarczyk, Agnieszka Gazda i wiele innych znanych osób. Gości powitała inspektor Mariola Królikowska. Obecni byli także przedstawiciele sponsorów. Dyrektor Wydziału Edukacji Beata Jachimczak odczytała listy od Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, skierowane do dzieci z okazji Dnia Przedszkolaka.

    Dzieci z łódzkich przedszkoli spotkały się na Rynku Manufaktury z przedszkolakami z Poznania, Częstochowy, Raszyna, Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza, Konstantynowa Łódzkiego, Poddębic, Pabianic Zgierza i Brzezin, a po zakończeniu imprezy udały się do wybranych przedszkoli na obiad i spotkania integracyjne.

    Na terenie Manufaktury bawiło się ogółem około 1000 dzieci! Dzięki wspólnym działaniom wielu środowisk, wsparciu sponsorów i sojuszników dla dzieci przygotowane były wyjątkowe propozycje. Była scena dla przedszkolaka na której wystąpiły dzieci z Poznania, Zgierza i łódzkich przedszkoli 49, 76, 149. Był zorganizowany cały park atrakcji: dmuchane zamki, zjeżdżalnie, piracki statek, komicy na szczudłach, warsztaty plastyczne, malowanie twarzy, zabawy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, budowanie z klocków, gra na bębnach. Były też zajęcia edukacyjne, prowadzone przez służby miejskie, pokazy psów ratowników przygotowane przez Policję i Straż Miejską, pokazy Straży Pożarnej i wiele innych. W Pałacu Poznańskiego przedstawiona została niezwykła prezentacja multimedialna ukazująca dorobek łódzkich przedszkoli na tle historii i prężnie rozwijającego się miasta oraz ciekawa wystawa zdjęć z poprzednich edycji Dnia Przedszkolaka, występy dzieci z przedszkoli 86, 10 i 105. Na koniec wszyscy zaproszeni goście w towarzystwie dzieci, dołączyli do zabawy na Rynku Manufaktury, gdzie tradycyjnie już, tak jak w latach poprzednich, imprezę prowadziła Ula Pakuła. Odśpiewany został Hymn Przedszkolaka, a do nieba poleciały kolorowe balony z marzeniami wszystkich uczestników imprezy – marzenia dzieci, nauczycieli, zaproszonych gości. Marzenia o tym, aby Dzień Przedszkolaka obchodzony był nie tylko w Polsce, ale na całym świecie!

Kilka słów, czyli podsumowanie...

Kolejne edycje Dnia Przedszkolaka zostały zarejestrowane na zdjęciach, z których powstały Fotoksiążki, stanowiące rodzaj kroniki. Z ostatniej edycji powstały impresje filmowe. O projekcie można było przeczytać w czasopiśmie dla nauczycieli „Wychowanie w Przedszkolu nr 8 z września 2011 roku, w dwutygodniku „Urwisowo” oraz relacje w Tygodniku Angorka oraz  codziennych łódzkich gazetach a także na stronach internetowych Urzędu Miasta Łodzi, Kuratorium Oświaty, Komendy Miejskiej Policji i innych.

  Warto odpowiedzieć na pytanie  dlaczego Projekt „Dzień Przedszkolaka” jest dla nas taki ważny :

  • Dzień przedszkolaka to radosna edukacja, wesoła zabawa dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym.
  • Wyzwanie dające szanse na kreowanie nowej przestrzeni dla wychowania przedszkolnego
  • To ważny element pracy nad zwiększeniem świadomości wszystkich dorosłych ludzi, dla których edukacja małego dziecka nie jest obojętna.
  • Dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do świętowania oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
  • Zainteresowanie wychowaniem przedszkolnym szerszego środowiska, pozyskiwanie sponsorów, nawiązywanie kontaktów, przyjaźni.
  • Integracja wielu środowisk, od których zależy jakość wychowania przedszkolnego.
2013, czyli planowanie...

    W październiku 2012, prezydent miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz dyrektor Wydziału Edukacji Beata Jachimczak, spotkali się z grupą organizacyjną Dnia Przedszkolaka, gdzie odbyło się swoiste podsumowanie dotychczasowych działań oraz wiążąca rozmowa na temat dalszych planów związanych z projektem. Główna grupa organizacyjna znowu urosła i liczy obecnie ogółem 13 osób – dołączyła dyrektor PM 125 Bożena Miłosz. Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że projekt Dzień Przedszkolaka spodobał się i zyskał wielu zwolenników. Mamy pewność, że nasza, łódzka inicjatywa przetrwa wiele lat,
a dzień 20 września zostanie wpisany do kart kalendarza i każdego roku będzie obchodzony jako Dzień Przedszkolaka.
W 2013 będą plakaty, liczne atrakcje dla dzieci, do nieba polecą kolorowe balony… „13” na pewno przyniesie nam szczęście!


2013, czyli działo się…

    W lutym, Łódzka Grupa Organizacyjna Projektu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, dzięki staraniom Pani poseł Małgorzaty Niemczyk, została zaproszona do Warszawy, na spotkanie Parlamentarnej Grupy Kobiet w Sejmie. Podczas spotkania, przedstawiony został Projekt opisujący łódzką inicjatywę oraz prezentacja multimedialna, bogato ilustrująca wcześniejsze edycje Dnia Przedszkolaka, obchodzonego w Łodzi od 2010 r. w dniu 20 września. 
    Na ręce Przewodniczącej, Pani Bożeny Szydłowskiej, złożyłyśmy petycję wraz z uzasadnieniem, w sprawie podjęcia działań ustawodawczych, dotyczących wpisania 20 września  w karty kalendarza, jako Dzień Przedszkolaka.
Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że taki zapis w kalendarzu jest potrzebny i oczekiwany, bowiem w całej Polsce podejmowane są różnorodne działania, zmierzające do popularyzacji edukacji przedszkolnej a w dniu 20 września, w wielu miastach przedszkolaki świętowały, bawiły się, czerpiąc radość z bycia przedszkolakiem. Łódzki Projekt „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka” spodobał się, zdobył ogromne rzesze zwolenników i zyskał zainteresowanie społeczne, także poza środowiskiem wychowania przedszkolnego. Przekonaliśmy wszystkich, że Dzień Przedszkolaka, to nie tylko zabawa
i kolejna okazja do świętowania dla dzieci – to również ogromne wyzwanie, dające szansę na kreowanie nowej przestrzeni dla wychowania przedszkolnego oraz integracja wielu środowisk, osób i instytucji, mających wpływ na wizerunek przedszkoli i jakość edukacji małego dziecka.

    W maju, w ramach nowatorskich realizacji zadań lokalnych, Projekt 20 września Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, został zgłoszony  i  po pozytywnej weryfikacji, zamieszczony na Witrynie Obywatelskiej, znajdującej się na oficjalnej stronie  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

    Logo Projektu  - stylizowana, czerwona  łódka z uśmiechniętymi buziami dzieci, nawiązująca do herbu Łodzi, które towarzyszy nam od początku, zostało zgłoszone przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi do Urzędu Patentowego.
Logo jest indywidualnym  wizerunkiem Projektu oraz promuje  łódzką edukację przedszkolną w kraju i zagranicą.

    W lipcu, inicjatywą ustanowienia 20 września Dniem Przedszkolaka, zajął się Sejm RP. Stało się to możliwe, dzięki zainteresowaniu i osobistemu  zaangażowaniu Pani poseł Małgorzaty Niemczyk oraz poparciu Projektu przez  Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka

   11 września podczas posiedzenia Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży w Sejmie RP., odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie ustanowienia Dnia 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Na posiedzeniu były obecne przedstawicielki Łódzkiej Grupy Organizacyjnej  Elżbieta Jaśkiewicz  dyrektor PM nr 10 i Bożena Miłosz dyrektor PM nr 125.

  13 września 2013 r. na stronach sejmowych pojawiła się informacja, że Uchwała o ustanowieniu Dnia 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka, została przyjęta przez aklamację. 

   20 września 2013 r. Dzień Przedszkolaka jako II ogólnopolski, obchodzony był  w Łodzi po raz czwarty w ogóle, ale po raz pierwszy jako oficjalne, ogólnopolskie święto dzieci w wieku przedszkolnym.     

    Setki przedszkolaków w żółtych czapeczkach z logo Projektu, pojawiło się na Rynku Manufaktury, wraz z nimi zaproszeni goście. Rynek Łódzkiej Manufaktury po brzegi wypełniony był przedszkolakami z Łodzi i innych 20 miast, zaproszonych z całej Polski. Tematem przewodnim tegorocznych działań była popularyzacja edukacji ekologicznej pod hasłem „Przedszkolaki to eko-dzieciaki”. Dyrektor Wydziału Edukacji Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi, Pani Beata Jachimczak, powitała licznie przybyłych parlamentarzystów, władze miasta, województwa, Kuratorium Oświaty oraz przedstawicieli firm i instytucji działających na rzecz Projektu. W programie święta były min. występy artystyczne przedszkolaków, gry i zabawy edukacyjne, niesamowite budowle z klocków, roboty mobilne, zabawy z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, dogoterapia, i zajęcia taneczne, joga, nauka gry na bębnach, Figlobus MPK, malowanie twarzy, zajęcia profilaktyczne zorganizowane przez policję, straż miejską, straż pożarną, ratownictwo medyczne oraz zajęcia edukacyjne zorganizowane przez WFOŚiGW. Dzieci zwiedzały Muzeum Fabryki, szalały na dmuchanym placu zabaw i statku pirackim a także w Kinder Planecie. Z okazji roku Juliana Tuwima ponad 2000 zgromadzonych na rynku dzieci biło rekord w zbiorowej recytacji wiersza pt. „Abecadło”, po Rynku Manufaktury w rytmie muzyki jeździł pociąg złożony z przedszkolaków i innych chętnych uczestników a na warsztatach plastycznych z „Kreską” mali artyści wykonywali tekturowe wagoniki do lokomotywy.

   Zgodnie z tradycją Projektu o godzinie 12 do nieba poleciały kolorowe balony z marzeniami dzieci, a wszyscy uczestnicy imprezy wspólnie odśpiewali Hymn Przedszkolaka, a następnie pląsali w tańcach integracyjnych, prowadzonych przez znaną Wodzirejkę Ulę, która towarzyszy Projektowi od początku.

    W tegorocznych obchodach gościliśmy dzieci z 54 łódzkich przedszkoli miejskich i łódzkich przedszkoli niepublicznych
oraz dzieci z 21 miast Polski. Przyjechali do nas: Przedszkole Nr 141 z Poznania, Nr 1 z Sieradza, Nr 3 z Sochaczewa, Przedszkole z Poddębic, Nr 1 z Konstantynowa Łódzkiego, Nr 7 ze Zgierza, Przedszkole Specjalne ze Zduńskiej Woli, Zespół Szkolno - Przedszkolny z Bukowca, Nr 7 z Piotrkowa Trybunalskiego Nr 1 z Głowna, Przedszkole Nr 12 z Będzina,
Nr 27 z Kalisza, Nr 5 z Łowicza, Nr 1 z Łęczycy, Nr 12 z Konina, Nr 1 Rawy Mazowieckiej, Nr 2 z  Koluszek, Nr 16 z Kutna,
Nr 2 ze Skierniewic, Przedszkole z Sękocina, oraz Przedszkole Niepubliczne ze Stargardu Szczecińskiego
.
    Do współpracy przy zorganizowaniu pobytu dzieci z innych miast, włączyło się dodatkowo 21 dyrektorów z łódzkich przedszkoli. Zaangażowały się Przedszkola Miejskie Nr:
93, 126, 110, 170, 224, 98, 71, 208, 99, 47, 220, 202, 154,49, 229, 28, 43, 133, 52, 125. Do zadań przedszkoli, tak zwanych „Pilotów”, należało otoczenie gości opieką na ternie Manufaktury od chwili przyjazdu autokaru, w trakcie trwania imprezy oraz zaproszenie do swojego przedszkola. Dzieci uśmiechnięte i pełne wrażeń niechętnie opuszczały Rynek Manufaktury. Jednak to nie był koniec niespodzianek przewidzianych dla nich w tym dniu, bowiem w gościnnych  przedszkolach czekały liczne atrakcje, konkursy i zabawy w mniejszych zespołach. Dyrektorki i nauczycielki wymieniły się doświadczeniami, omówiły rewizyty a dzieci poznały zabawy naszych przedszkolaków oraz  nawiązały nowe przyjaźnie. Uściskom i pożegnaniom nie było końca…

    Podkreślając wagę i ideę Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, honorowym patronatem Projekt objęli: Parlamentarna Grupa Kobiet Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

    Patronatem medialnym od 2012 roku Projekt objęli: Tygodnik ANGORKA i Radio WAWA Łódź.

  Partnerami Projektu zostali: Manufaktura, Firma Ilan, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Iglotex, Fundacja Ama Canem, Studio Plastyczne Kreska, oraz spółki miejskie MPK i MPO.

    Nasze działania wspierali non profit: Nowa Szkoła, Synapia, Wydawnictwo Oficyna, Sagalara drukarnia, drukarnia Green, Akademia Rozwoju i Twórczej Edukacji PlanetArte, Generali Grup Grzegorz Dziedzic, Drukarnia Offsetowa Wowo, NovaMedia, Bacara Dance Studio, Joanna Skrzydlewska - Łódzki poseł do Parlamentu Europejskiego

    Na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie partnera strategicznego Projektu, którym był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Łodzi. Z jego inicjatywy, Projekt odbywał się pod hasłem ekologicznym i dzięki temu, wszyscy mali uczestnicy, zdobyli wiedzę z zakresu segregacji odpadów, biorąc udział w zajęciach edukacyjnych i akcji  „Segregujesz dobrze rokujesz”. Upominki z logo WFOŚiGW i logo Projektu, które otrzymały dzieci, będą miłą pamiątka tegorocznego wydarzenia.

Kilka słów, czyli podsumowanie...

    Po raz kolejny impreza udała się znakomicie! Przyniosła ogromną radość i niezapomniane wrażenia dzieciom i wszystkim uczestnikom, a organizatorom satysfakcję z dobrze wykonanego zadania. Był to dzień wspólnego przeżywania radości, współdziałania w propagowaniu i rozpowszechnianiu nowoczesnego wychowania przedszkolnego oraz integracji przedszkoli
i środowisk z różnych regionów kraju. Spełniły się marzenia, zrealizowały cele, trzynastka przyniosła szczęście…
Mamy 20 września, Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, na stałe wpisany w karty kalendarza!


Rok 2014 , czyli „Przedszkolaki to sprawne dzieciaki” …

W tym roku 20 września świętowaliśmy w Łodzi po raz piąty!

Jest to już III Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

    Od października 2013 roku, z powodu zdarzeń losowych, Grupa Organizacyjna ma nowego koordynatora z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi - Iwonę Oszczepalską. Inspektorka towarzyszyła nam już wcześniej, jako „dobry duch” Projektu, więc bez problemów weszła w swoją rolę i przejęła wszystkie obowiązki. Skład grupy pozostał niezmieniony.  

    Po ustaleniu myśli przewodniej i formuły tegorocznych obchodów Święta, zaprosiliśmy do współpracy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Rozmowy wstępne z dyrektorem MOSiR, przebiegły bardzo korzystnie, pomysł się spodobał. Do kontaktu z Grupą Organizacyjną szybko wyznaczono Grażynę Ostojską Jacka Wolskiego oraz Grzegorza Rzeźnika, pracowników MOSiR z obiektu sportowego przy ulicy Małachowskiego w Łodzi. Obiekty posiadają duże, trawiaste boisko, bieżnię, trybuny, pomieszczenia socjalne a w razie deszczowej pogody, halę sportową, czyli wszystko to, co jest potrzebne, aby zorganizować udany Dzień Przedszkolaka. Dla Grupy to wymarzone miejsce, ze względu na myśl przewodnią tegorocznej imprezy :„Przedszkolaki to sprawne dzieciaki”. Obiekty spełniły nasze oczekiwania a odpowiednie warunki do zorganizowania tak dużej imprezy o charakterze sportowym, w formie plenerowego ogólnodostępnego dla wszystkich przedszkolaków pikniku, zdecydowały ostatecznie o nie ograniczaniu liczby uczestników imprezy. 
    Dzień przed imprezą, w piątek po południu, aż do późnych godzin wieczornych i w dniu imprezy, w sobotę, od godziny 7.00, organizatorzy, wspierani przez pracowników przedszkoli i MOSiR, przygotowywali obiekty stadionu do obchodów Dnia Przedszkolaka. Na bieżni stanęła scena modułowa, rozstawiliśmy namioty, zawiesiliśmy banery, przygotowaliśmy miejsca dla gości, stanowiska do zabaw i ćwiczeń, rozmieściliśmy stopniowo napełniane helem balony, udekorowaliśmy scenę.  
Na trybunach lekko falował ogromnym balon z logo naszego miasta i znakiem „Łódź kreuje”. Po skończonej pracy z dumą patrzyliśmy na uzyskane efekty końcowe, nasze jednakowe, żółto - czerwone stroje organizatora z logo Projektu i kolorowy, pięknie przygotowany, całkiem odmieniony stadion. Na masztach, przy wejściu i nad sceną, powiewały spokojnie flagi naszego kraju, naszego miasta i po raz pierwszy w historii Projektu - flagi  z naszym logo. Zapanował chwilowy spokój,
a piękne, niebieskie niebo, obiecywało słoneczną, dobrą pogodę na cały dzień.
    Już przed godziną 10, na stadionie ustawiły się wszystkie służby Miejskie, a następnie pojawiły się przedszkolaki w 27 zorganizowanych grupach oraz dzieci wraz z rodzicami, zaproszone ze wszystkich łódzkich przedszkoli a także goście
z Przedszkola Samorządowego nr 3 ze Wschowy, którzy przyjechali już dzień wcześniej do naszego miasta, na zaproszenie Przedszkola Miejskiego nr 12.
    Następnie przybywali  zaproszeni  goście, władze Województwa Łódzkiego i Miasta Łodzi: Wojewoda Jolanta Chełmińska, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, dyrektor Wydziału Edukacji  Beata Jachimczak,  wicedyrektor Dorota Gryta, Radni Rady Miejskiej w Łodzi, przedstawiciele ŁCDNiKP, Przedstawiciele sponsorów, dyrektorzy Łódzkich Przedszkoli Miejskich.
    W tym roku Patronat honorowy objęła Prezydent Miasta Hanna Zdanowska Patronat Medialny niezmiennie Tygodnik „Angorka”, nie zawiedli nasi Partnerzy – iLan - serwis, komputery, sieci, Iglotex, MPK Łódź, Szkoła Ratownictwa, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Niezastąpieni sponsorzy – Generali Group, Cukiernia Bajkowa, która przygotowała tysiące małych mufinek z kolorowym kremem i zaprosiła ogromną bajkową Myszkę Miki, Happy Kids, udostępnił stanowiska z zamkami dmuchanymi, Drukarnia WOWO, Oficyna i wielu innych sponsorów, bez których impreza nie byłaby tak atrakcyjna .
    Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przysłał list z życzeniami dla przedszkolaków z okazji ich święta, który na scenie odczytała prowadząca tegoroczną imprezę Małgorzata Karczewska.  
    Impreza rozpoczęła się „rozgrzewką” przy muzyce, przeprowadzoną przez instruktorkę z MOSiR-u. Dorośli i dzieci chętnie wykonywali ćwiczenia ruchowe, które wprowadziły ogólnie dobry nastrój na stadionie oraz zintegrowały uczestników. Następnie był super atrakcyjny występ grupy tanecznej DNA Dominika Radczaka, połączony z nauką tańca nowoczesnego dla wszystkich. Oklaski towarzyszyły występom dzieci z łódzkich przedszkoli, które w układach tanecznych oraz gimnastycznych pokazały, że są bardzo sprawne a ruch przynosi im wiele radości. Na scenie występowały też dzieci
z Przedszkola ze Wschowy.
    Podczas trwania całej imprezy, promowaliśmy zdrowie, aktywność fizyczną, sportowy styl życia, zachęcaliśmy przedszkolaki i ich rodziców do ćwiczeń i aktywnego spędzania wolnego czasu.
    Wszystkie gry i zabawy sportowe zostały przemyślane z ogromną starannością, w taki sposób, aby sprawiać dzieciom radość, wzbogacać ich umiejętności, kształtować nawyki ruchowe. Zorganizowane zostały różnorodne stanowiska do zabaw sportowych:. strzelanie goli do bramek, rzuty do kosza, skoki w dali, rzuty do celu, wyścigi w workach, zabawy ze skakanką, z chusta animacyjną , z hula-hop, slalomy, ping-pong i wiele innych. Zabawy poprowadziły nauczycielki z Przedszkoli organizatorów oraz wolontariusze z Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu. Był też ciekawie zorganizowany i przeprowadzony przez instruktorów z MOSiR, obwód ćwiczebny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zgromadził licznych kibiców.     Dzieci z opiekunami, w dowolny sposób przemieszczały się na różne stanowiska usytuowane na stadionie, mogły bawić się na dmuchanych zamkach, brać udział  w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez służby miejskie – policję, straż pożarną, straż miejską, ratownictwo medyczne, akademię kulturalnego pasażera i Figlobus MPK. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w pokazach Judo Klubu Sportowego Gwardia. Korzystały z propozycji animatorów z grupy Form–Art, która spisała się doskonale, a piraci na szczudłach, statek piracki, malowanie twarzy, bańki mydlane, gigantycznych rozmiarów gra z kostką i zasadami - stanowiły ogromną atrakcję i ważną część imprezy.

    O godzinie 12.00, tradycyjnie poleciały do nieba balony... Balony, wypełnione marzeniami dzieci. Jak zwykle, część balonów wyrwała się dzieciom i poleciała do góry wcześniej i jak zwykle, niektóre dzieci nie chciały rozstać się z kolorowym balonikiem, mocno trzymały sznurek, obserwując, jak balonik tańczy wesoło na wietrze.

    Po ceremonii wypuszczenia balonów i odśpiewaniu Hymnu Dnia Przedszkolaka, dzieci chętnie zostały przy scenie, a bardzo ciekawa fabuła bajkowego przedstawienia w wykonaniu aktorów z grupy Form-Art, zgromadziła liczną widownię. Przedszkolaki podczas oglądania, aktywnie brały udział w przebiegu wartkiej akcji i jednocześnie chętnie odpoczywały po sportowym, stadionowym wysiłku. Wszystkie stanowiska z atrakcjami, były nadal czynne i otwarte dla dzieci. Dużą atrakcją tegorocznej imprezy, cieszył się punkt, nazwany dla potrzeb organizacyjnych „namiotem gastronomicznym”, który podkreślał swojski charakter plenerowej, piknikowej imprezy. Dyrektorki z Grupy organizatora, miały mnóstwo pracy, najpierw żeby przygotować a następnie sprawnie obsłużyć najbardziej oblegane stoisko.  Dla wszystkich dzieci były przygotowane pyszne drożdżowe bułeczki, źródlana woda, napoje w kartonikach i butelkach, cukierki żelki z soczystym nadzieniem oraz ogromne ilości polskich owoców, głównie jabłek, gruszek  i śliwek, serwowane w wiklinowych koszykach. Uczestnicy zjedli z apetytem wszystko! Największym hitem okazał się jednak, tradycyjny smalec ze skwarkami, podawany ze świeżym, pachnącym chlebem prosto z piekarni i ogórkiem kiszonym.

W imprezie brało udział ok. 700 dzieci w 27 grupach zorganizowanych z Łódzkich Przedszkoli Miejskich nr 10, 12, 33, 40, 43, 52, 57, 65, 83, 86, 89, 90 (dwie grupy), 94, 97, 105, 117, 119, 122,125, 131 ,156 , 175 (dwie grupy), 202, 220, 234, oraz gościnnie - 1 grupa zorganizowana z Przedszkola Samorządowego nr 3 ze Wschowy.

    Wszystkie dzieci z grup przedszkolnych, występowały w żółtych koszulkach z logo Dnia Przedszkolaka, przygotowanych przez organizatora. Podczas całej imprezy w namiocie organizatora, wydawane były gadżety i pamiątki promujące Dzień Przedszkolaka oraz Miasto Łódź. Dzieci chętnie wybierały światełka do rowerów, opaski odblaskowe, „Bajkową Łódź” na płytach CD i kolorowanki związane z naszym miastem. Stemplowały pamiątkową pieczęcią z Logo Projektu, naklejały okolicznościowe znaczki na czapki i ubrania, zabierały ulotki z informacjami o Projekcie oraz gazetki „Angorka”.

    Gościom dodatkowo zaproponowano spotkanie w siedzibie Przedszkola Miejskiego nr 125, którego główną atrakcję stanowiło zwiedzanie jednego z najpiękniej położonych i ciekawych architektonicznie Przedszkoli,  które znajduje się
 w bliskim sąsiedztwie stadionu. Wizyta bardzo się udała, był czas na dokonanie pierwszych recenzji imprezy, gratulacje
i uznanie dla Grupy Organizacyjnej, a przedszkole doskonale wywiązało się z roli gospodarza.
    Dla wszystkich gości przygotowane zostały kalendarze na rok szkolny 2014/2015, promujące Dzień Przedszkolaka, ilustrowane zdjęciami z poprzednich edycji. 
    Kolejny raz impreza z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka udała się znakomicie! Jedynie trudno jest ustalić ostateczną liczbę uczestników tegorocznych obchodów, ponieważ oprócz grup zorganizowanych, zaprosiliśmy również dzieci wraz z Rodzicami z pozostałych łódzkich przedszkoli,nie tylko miejskich, którzy przybyli całymi rodzinami na naszą plenerową imprezę.
    Byliśmy przygotowani na przyjęcie ogółem 2 000 uczestników! Biorąc pod uwagę wszystkich zaproszonych gości, przedszkolaki z opiekunami, absolwentów przedszkoli, ich rodziców, dziadków, starsze i młodsze rodzeństwo i przyszłe przedszkolaki, które przyjechały w spacerowych wózkach, organizatorów z przedszkoli, dużą grupę studentów wolontariuszy,  gospodarzy z MOSiR-u, członków ochrony i wszystkie służby miejskie, zespoły taneczne, grupy sportowe, media, innych uczestników i różnych obserwatorów - pewnie tylu ich było.
    Dzięki Łódzkiej inicjatywie podobne imprezy z okazji Dnia Przedszkolaka odbywały się w wielu miastach, na terenie całej Polski - zarejestrowaliśmy zgłoszenia z Rzeszowa, Krakowa, Legnicy, Gliwic, Suwałk, Lidzbarka Warmińskiego, Bartoszyc, Tomaszowa Bolesławieckiego, Szydłowca, Knurowa i innych.

Rok 2015, czyli IV Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka pod hasłem
"Miasto Łódź z przedszkolakami bawi się wraz z rodzicami”

W tym roku 20 września świętowaliśmy w Łodzi po raz szósty


    Obchody IV Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wyjątkowo świętowaliśmy 19 września 2015 roku na terenie zielonym
w Parku Baden - Powella, obok budynku Hali MOSiR przy ul. Małachowskiego 3/7.
    Dopisała nam przepiękna słoneczna pogoda. Obowiązujące hasło przewodnie imprezy nadało jej charakter propagującej zdrowie, ruch, aktywność fizyczną i spędzanie czasu wolnego poprzez zabawę oraz naukę. Na teren parku przybyło 28 grup
z przedszkoli łódzkich oraz odwiedziło nas 6 grup zaproszonych gości z Krośniewic, Płocka, Wielunia, Wieruszowa, Włocławka. To dało razem liczbę około 1000 przedszkolaków uczestniczących w obchodach.
    Po południu i do późnych godzin wieczornych w piątek przed imprezą organizatorzy, czyli Łódzka Grupa Organizacyjna wspierana przez pracowników przedszkoli i MOSiR, przygotowywała teren parku zamieniając go w miasteczko atrakcji dla przedszkolaków. Stanęła scena modułowa, rozstawiliśmy namioty, zawiesiliśmy banery, przygotowaliśmy miejsca dla gości, stanowiska do zabaw i ćwiczeń, rozmieściliśmy stopniowo napełniane helem balony, udekorowaliśmy scenę. Przy scenie stanął ogromny balon z logo naszego miasta i znakiem „Łódź kreuje” a na scenie powiewały flagi naszego kraju, naszego miasta i flagi z logo Projektu – Dnia Przedszkolaka.
    W piękny słoneczny poranek na teren parku przybywały grupy przedszkolaków zaproszonych z Łódzkich Przedszkoli Miejskich (1, 4, 13, 33, 39, 40, 52, 58, 77, 84, 89, 97, 98, 123, 125, 126, 142, 156, 163, 164, 171, 183, 202, 207, 214, 220),  oraz grupy z przedszkoli z terenu Polski (Włocławek - Przedszkole Publiczne nr 19, Wieluń - Publiczne Przedszkole nr 4
z oddziałami integracyjnymi, Miejskie Przedszkole z Krośniewic, Wieruszów - Publiczne Przedszkole Samorządowe, Płock Miejskie Przedszkole nr 4, Wieruszów -  Publiczne Przedszkole Samorządowe nr 3). Przybywali również  zaproszeni  goście, władze Województwa Łódzkiego i Miasta Łodzi:, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Wojewoda Jolanta Chełmińska, dyrektor Wydziału Edukacji  Krzysztof Jurek, wicedyrektor Dorota Gryta, posłanki na Sejm Elżbieta Królikowska - Kińska i Małgorzata Niemczyk, Radni Rady Miejskiej w Łodzi, przedstawiciele ŁCDNiKP, przedstawiciele sponsorów, dyrektorzy Łódzkich Przedszkoli Miejskich, nauczyciele, rodzice, babcie i dziadkowie. Dla wszystkich zaproszonych gości przygotowane zostały kalendarze na rok szkolny 2015/2016, promujące Dzień Przedszkolaka, ilustrowanego pracami dzieci z konkursu plastycznego. Pani Prezydent Miasta Hanna Zdanowska objęła imprezę Patronatem honorowym. Patronatem Medialnym niezmiennie Tygodnik „Angorka”, nie zawiedli nasi Partnerzyniezastąpieni Sponsorzy – ILAN, Generali Group, Drukarnia WOWO, SYNAPIA, Oficyna, Bacara Dance Studio, Iglotex i wielu innych sponsorów, bez których impreza nie byłaby tak atrakcyjna .
    Impreza rozpoczęła się oficjalnym powitaniem ze strony przybyłych i zaproszonych gości, potem scena była opanowana przez łódzkie przedszkolaki, nagrodzone w dwóch konkursach plastycznym i muzycznym. Oklaski towarzyszyły występom dzieci, które otrzymały nagrody za udział w tych konkursach.
    Przedszkolaki bawiły się i ćwiczyły w przygotowanych dla nich stanowiskach, których gospodarzami były zaproszone przez organizatorów: łódzkie kluby sportowe, szkoły tańca, Policja, Straż Miejska, firmy zajmujące się szeroko rozumianą edukacją przedszkolną. Atrakcje dla dzieci zapewnili trenerzy, instruktorzy, zawodnicy z następujących klubów sportowych: MOSiR, Łódzki Klub Futbolu Stołowego, Akademia Power Kids, Klub Sportowy Sztuk Walki, SMS - piłka nożna, Klub Sportowy Budowlani Łódź, Łódzki Klub Sportowy „Gwardia”, Łódzki Klub Sportowy Ju – Jitsu, Szkoła sportów walki Fight Club Łódź, Klub Sportowy Czarne Stopy, Szkoła tańca Bacara Dance. W tym roku również były stoiska z ofertą zajęć edukacyjnych dla dzieci przygotowane przez: Policję, Straż Miejską, MPK i możliwość zwiedzania figlobusu, Synapię z ofertą warsztatów multimedialnych oraz niespodzianką dla dzieci, BHP-Met z propozycją nauki udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, Nowa Szkoła z propozycją zabaw edukacyjnych z wykorzystaniem klocków LEGO i innych pomocy dydaktycznych, kadra z Przedszkola Miejskiego nr 153 prowadząca zabawy z chustą animacyjną i malowaniem twarzy.           Podczas trwania całej imprezy, promowaliśmy zdrowie, aktywność fizyczną, sportowy styl życia, zachęcaliśmy przedszkolaki i ich rodziców do ćwiczeń i aktywnego spędzania wolnego czasu.
    Gości oraz Sponsorów Łódzka Grupa Organizacyjna zaprosiła na spotkanie w Sali MOSiR-u, podczas którego dokonano wstępnego podsumowania przebiegającej uroczystości, składano podziękowania sponsorom i już wtedy można było usłyszeć także pierwsze gratulacje i podziękowania dla grupy organizującej imprezę. Zaproszeni goście mieli  możliwość obejrzenia jednego z najpiękniej położonych i ciekawych architektonicznie przedszkoli, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie stadionu MOSiR.

Rok 2016 - V Jubileuszowy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka pod hasłem
"Przedszkolaki przykład dają - kulturalnie czas spędzają."

W tym roku 20 września świętowaliśmy w Łodzi po raz siódmy

    W 2016 roku obchodziliśmy jubileuszowy V Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka Dzień Przedszkolaka pod hasłem "Przedszkolaki przykład dają - kulturalnie czas spędzają". Jak co roku świętowali z nami znakomici goście: posłowie, przedstawiciele władz Miasta, Rady Miasta, Łódzki Kurator Oświaty, przedstawiciele UMŁ - sympatycy naszego projektu.
To był dla dzieci i organizatorów wyjątkowy dzień nasz pierwszy jubileusz dlatego też i miejsce było wyjątkowe - Teatr Wielki i Plac Dąbrowskiego w Łodzi. Dzieci
z łódzkich przedszkoli, spotkały się z przedszkolakami z terenu województwa łódzkiego. Przed teatrem było miejsce na wspólną zabawę, tańce, śpiew, korowody. Tradycyjnie o godzinie 12:00 tysiąc balonów z marzeniami dzieci poleciało w niebo. Po odśpiewaniu hymnu Dnia Przedszkolaka i wypuszczeniu balonów na naszych milusińskich czekał słodki poczęstunek.
    Kolejnym etapem obchodów święta przedszkolaka było przedstawienie w Teatrze. Cała widownia Teatru Wielkiego zapełniła się przedszkolakami, które obejrzały przepiękne przedstawienie "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków."
Kolejne pokolenia Śnieżek, Królewiczów i krasnoludków z niezmiennym powodzeniem zbliżają do teatru, bawią i uczą kolejne pokolenia miłośników sztuki tańca. Wielka to zasługa melodyjnej i rytmicznej muzyki, iskrzącej humorem i dowcipem, malowniczej inscenizacji oraz ujmującej choreografii. Bajka, która dostarczała przedszkolakom  niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm. Opowiada o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie. Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy. Baletowa bajka od pokoleń dla wszystkich pokoleń.
    W przerwie spektaklu na dzieci czekała kolejna atrakcja - jubileuszowy tort! Nie zabrakło także upominków dla dzieci - wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe zegarki z logo projektu. Pełne wrażeń i uśmiechu dzieciaki wróciły do swoich przedszkoli. Wyjątkowe miejsce, wyjątkowe przedstawienie zapadło dzieciom w pamięć, opowieściom o tym co się wydarzyło nie było końca.
Kolejne edycje łódzkiego Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, zostały zarejestrowane na zdjęciach, z których powstały barwne foto książki, kalendarze stanowiące rodzaj kroniki.
Przedszkola, które brały udział w V Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka w Łodzi, mile wspominają imprezę w Teatrze Wielkim.
Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że nasz projekt spodobał się i zyskał wielu zwolenników. Mamy pewność, że nasza łódzka inicjatywa przetrwa wiele lat. Dzień  20 września został wpisany do kart kalendarza i każdego roku będzie obchodzony w całej Polsce, jako Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

                                                                                             

Rok 2017 – VI Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września  2017 to już ósmy rok obchodów naszego święta

Tegoroczna zabawa upływała pod hasłem „Przedszkolaka święto mamy po przygodę wyruszamy”.
Do organizacji zabawy udało nam się włączyć łódzkich harcerzy z Hufca Łódź- Polesie oraz Promienistych (Hufca Łódź- Bałuty) . Dzięki ich zaangażowaniu i szczególnej pomocy na terenie łódzkiego Ogrodu Zoologicznego zorganizowana została gra terenowa. Każde uczestniczące w obchodach przedszkole otrzymywało swojego przewodnika, harcerza
i wspólnie z nim rozwiązywało zagadki, rebusy, wykonywało zadania zwiedzając jednocześnie ZOO. Na wszystkich stacjach dzieci zdobywały  punkty a ukoronowaniem wszystkiego było znalezienie skarbu (Nagrody dla wszystkich przedszkolaków). Po przygodach w ZOO dzieci wspólnie z nauczycielami przechodziły pod muszlę koncertową w parku J. Piłsudskiego, 
„Na zdrowiu” . Tu po zjedzonym posiłku na który składały się pyszne bułeczki, owoce i napoje, przedszkolaki rozpoczynały dalsze świętowanie. Atrakcji nie brakowało. Do wspólnej zabawy zachęcali szczudlarze,  animatorzy zabawy. Można było układać ogromne bierki, tańczyć z Bacara Dance  Studio czy układać budowle z klocków pod czujnym okiem „Nowej Szkoły”.  Dogo4logo to cudowne psy, i ich opiekunowie od których dzieci mogły zaczerpnąć wiedzę na temat właściwego opiekowania się zwierzętami. W tym roku również były stoiska z ofertą zajęć edukacyjnych dla dzieci przygotowane przez: Policję, , Straż Miejską, Straż Pożarną oraz ratownictwo medyczne. W samo południe wypuszczone zostały w niebo balony z marzeniami dzieci i odśpiewany Hymn Dnia Przedszkolaka. Po ceremonii dzieci chętnie zostały przy scenie, a ciekawa fabuła bajkowego przedstawienia w wykonaniu aktorów z grupy Form-Art, zgromadziła liczną widownię. Przedszkolaki, aktywnie brały udział w zabawie  i jednocześnie chętnie odpoczywały po zmaganiach gry terenowej. Tegoroczny VI Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka upłynął w deszczu i zimnie ale przygotowane atrakcje i gorąca atmosfera nie pozwalały, żeby zwracać na tę uwagę na te niedogodności. Dzieci pełne wrażeń i emocji wracały do swoich przedszkoli. Znów było bajecznie, kolorowo. Będziemy wspominać to wydarzenia cały rok i oczekiwać na kolejny VII już Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.


VII Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka  w dniu 20 września 2018 r. 


Upłynął pod hasłem„Bajkowy dzień przedszkolaka to frajda dla każdego dzieciaka”. Miejscem tegorocznych zabaw i atrakcji naszych milusińskich było patio Portu Łódź. Ogromną atrakcją dla dzieci był fakt iż wszyscy uczestnicy projektu przebrani byli za bajkowe postaci zarówno dzieci jak i ich opiekunowie, a także organizatorzy.
Nie zabrakło wróżek, królewien i królewiczów, piratów, smoków, kotów w butach, Calineczek, krasnoludków, rycerzy, leśnych skrzatów,…, była także smerfetka i papa smerf.
Tradycyjnie już po powitaniu naszych przemiłych gości i głównych adresatów imprezy, rozpoczęły się zabawy taneczne na scenie i pod sceną. Tu dzielny wodzirej zapraszał najpierw na występy naszych gości zaproszonych, potem proponował zabawy dla wszystkich uczestniczących. Po wspólnej zabawie przy scenie dzieci uczestniczyły w zabawach, konkursach i animacjach na poszczególnych strefach zabawowych była to m.in. strefa twórczo – artystyczna – gdzie dzieci robiły łąkę pełną kwiatów, kolorowe korale; strefa muzyczna gdzie m.in.: grały na bębnach, strefa chillout gdzie ćwiczyły jogę, strefa sportowa gdzie bawiły się piłkami, rzutkami, uczyły żonglować. Po tych harcach w samo południe przyszedł czas na odśpiewanie Hymnu Dnia Przedszkolaka i tradycyjnie wypuściliśmy w niebo balony z marzeniami dzieci. Po odśpiewaniu hymnu i wypuszczeniu balonów czekała na uczestników kolejna niespodzianka: koncert Michała Wiśniewskiego i Natalii Jarosławskiej - Wrąbel. Śpiewom i tańcom nie byłoby końca ale przyszedł czas na przerwę i posiłek.
Na dzieci czekały pyszne bułeczki, owoce i napoje. Po przerwie posiłkowej przedszkolaki rozpoczęły dalsze świętowanie. Atrakcji nie brakowało. Do wspólnej zabawy zachęcali szczudlarze,  klauni, animatorzy.
W tym roku również były stoiska z ofertą zajęć edukacyjnych dla dzieci przygotowane przez: Policję, Straż Miejską, Straż Pożarną.  Tegoroczny VII Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka upłynął w cudownym słońcu na przepięknej zabawie.
Na zakończenie dzieci odebrały upominki i pełne wrażeń i emocji wracały do swoich przedszkoli. Znów było bajecznie, kolorowo. Będziemy wspominać to wydarzenia cały rok i oczekiwać na kolejny VIII już Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

 

VIII Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 

20 września 2019r. czyli  9 lat od pierwszego festynu w czasie którego dzieci posadziły w parku na Janowie  pamiątkowe dęby oraz wypuściły do nieba baloniki z marzeniami a zarazem pierwszych działań dyrektorów łódzkich przedszkoli zmierzających do ustanowienia święta przedszkolaków. Ustanowione przez sejm
13 września 2013r. święto jakim jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka żyje już własnym aktywnym życiem.

W całym kraju wszędzie tam gdzie znajdują się placówki przedszkolne obchodzone jest to święto. Wydarzenia podkreślają znaczenie edukacji przedszkolnej, popularyzują wychowanie przedszkolne oraz wzbudzają radości wśród dzieci. Każde przedszkole, publiczne czy prywatne, stara się aby tego wyjątkowego dnia, dzieci bawiły się jak najlepiej. Organizowane są różnorodne atrakcje, konkursy, gry i zabawy. Dzieci podczas uroczystości odśpiewują  hymn przedszkolaka i wypuszczają do nieba balony z marzeniami.
Centralne obchody VIII Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, odbywały się w Łodzi w Parku na Zdrowiu-
na „Wzgórzu Trzech Wież”  pod hasłem „Na wzgórzu z trzema wieżami, bawimy się z przedszkolakami”

Do organizacji zabawy zostali zaproszeni łódzcy harcerze z Hufca Łódź- Polesie, którzy zorganizowali dla najmłodszych grę terenową. Innych atrakcji również nie brakowało. Do wspólnej zabawy zachęcali szczudlarze,  animatorzy zabawy. Były dmuchańce, trampoliny, bańki mydlane. Była też edukacja , nie zwiedli policjanci, strażacy, strażnicy miejscy czy ratownictwo medyczne. Przedszkolaki miały możliwość poznawać
i utrwalać wiedzę na temat właściwych zachowań. Dzieci otrzymały posiłek na który składały się gorąca zupa, pyszne bułeczki, owoce i napoje. Każdy przedszkolak otrzymał prezent w postaci piłki i hula-hop. Tegoroczny VIII Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka upłynął w pięknym słońcu i  gorącej atmosferze, było bajecznie i  kolorowo. W niebo poszybowały dziecięce marzenia i zwrotki hymnu przedszkolaka.  


 

    
Comments